dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Leśnoteka  >  Najgrubsze drzewa
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
KittyBella
2019-10-22 15:58:46
i nas oglądacie lol

KittyBella
2019-10-22 15:58:30
o ile macie roblox xd

KittyBella
2019-10-22 15:58:09
to znaczy nie ja miałam te zadanie tylko moja malutka kuzynka mnie poprosiła a ja nie mogę tego znal...

KittyBella
2019-10-22 15:56:40
a i chyba będziemy grali w Meppcity

KittyBella
2019-10-22 15:56:16
i będziecie na nagraniu

Najgrubsze drzewa

Kliknij na nazwę, aby dowiedzieć się więcej o wybranym drzewie...

Drzewo jako najważniejszy element pracy leśnika jest w centrum jego zainteresowań. Hodowla, pielęgnacja i użytkowanie lasu to zagadnienia, jakimi zajmuje się leśnictwo. Obejmuje ono także ochronę cennych drzew i drzewostanów, o czym świadczy fakt, że wiele z najgrubszych drzew w Polsce rośnie właśnie na terenach Lasów Państwowych.

Ciekawość ludzi wzbudza poznanie wymiarów drzew. Dlatego redakcja Przeglądu Leśniczego zorganizowała konkurs, którego celem było znalezienie najgrubszych drzew rosnących na terenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Ustalono 22 kategorie, wśród których za najgrubsze drzewa uznano:

 1. Brzozę brodawkowatą o obwodzie 290 cm;
 2. Buka zwyczajnego o obwodzie 750 cm;
 3. Cisa pospolitego o obwodzie 212 cm;
 4. Czeremchę zwyczajną o obwodzie 163 cm;
 5. Daglezję zieloną o obwodzie 390 cm ;
 6. Dęba bezszypułkowego o obwodzie 647 cm;
 7. Dęba szypułkowego "Napoleon" o obwodzie 1043 cm;
 8. Graba zwyczajnego o obwodzie 412 cm;
 9. Jałowca pospolitego o obwodzie 121 cm;
 10. Jarzęba brekinię o obwodzie 224 cm;
 11. Jesiona wyniosłego o obwodzie 625 cm;
 12. Jodłę pospolitą o obwodzie 415 cm;
 13. Jawora, o obwodzie 620 cm;
 14. Lipę drobnolistną o obwodzie 815 cm;
 15. Modrzewia europejskiego o obwodzie 470 cm;
 16. Olszę czarną o obwodzie 480 cm;
 17. Sosnę zwyczajną o obwodzie 625 cm;
 18. Świerka pospolitego o obwodzie 400 cm;
 19. Osikę o obwodzie 455 cm;
 20. Wiąza szypułkowego o obwodzie 610 cm;
 21. Wierzbę białą o obwodzie 785 cm;
 22. W kategorii "Inne" najgrubsza okazała się topola o obwodzie 890 cm

Wyniki konkursu to nie tylko ciekawostka. Jego zorganizowanie przyczyniło się do poszerzenia wiedzy, jaką posiadają leśnicy na temat możliwości wzrostowych drzew. Także dzięki konkursowi nasiona z najgrubszych drzew trafiły do Leśnego Banku Genów. Jest to miejsce, w którym przechowuje się nasiona drzew najcenniejszych, bo najładniejszych i najbardziej odpornych na choroby.

Ocenia się, że na świecie występuje przynajmniej 30 000 gatunków drzew, a najstarsze z nich są najstarszymi żyjącymi istotami na Ziemi. Dawniej były czczone jak bogowie, wierzono, że mają magiczną moc, stąd od wieków starano się je chronić. Jedną z najstarszych form ochrony drzew jest uznawanie ich za pomniki przyrody. Takim „pomnikom” pozwala się rosnąć aż do momentu, gdy same nie uschną ze starości. Nie można ich wycinać. W Polsce najczęściej drzewami pomnikowymi są dęby i lipy.

Nie tylko w Polsce drzewa są przedmiotem zainteresowania i ochrony. Najgrubszy dąb szypułkowy Europy, rośnie w Norra Kvill, w południowej Szwecji. Obwód jego pnia wynosi około 14,5 m, przy wysokości dębu wynoszącej zaledwie 15 metrów (jest prawie tak samo gruby jak wysoki).

Europejscy czempioni grubości pozostają jednak daleko w tyle w stosunku do najgrubszego drzewa świata, którym jest cypryśnik Taxodium mucronatum, rosnący w Tule, w Meksyku (fot. 6). Jego obwód to ponad 36 metrów. Do podobnych wymiarów dorastają tylko afrykańskie baobaby.

Najgrubszy dąb szypułkowy Europy, rośnie w Norra Kvill, w południowej Szwecji cypryśnik Taxodium mucronatum

Jak zmierzyć, czy nasze drzewo rzeczywiście jest najgrubsze?

Aby określić, czy drzewo, które wydaje się nam „najgrubsze”, należy zmierzyć obwód jego pnia na wysokości 130 cm (tzw. pierśnica) oraz wysokość. Trzeba jednak pamiętać, że drzewa najgrubsze wcale nie muszą być najwyższe ani najstarsze. Wszystko zależy od warunków w jakich rosną. Grube drzewa najczęściej rosną samotnie. Mają wtedy swobodny dostęp do światła i mogą rozbudowywać koronę. W takich miejscach wolą rosnąć  na grubość niż na wysokość.

Zanim przystąpimy do pomiaru, musimy ustalić, jaki jest to gatunek drzewa. Ponieważ rośnie ono przez cały czas dopóki jest żywe, jego obwód z roku na rok się zwiększa. Dlatego dokonując pomiaru należy koniecznie zanotować datę, a przynajmniej rok.

Następnie za pomocą taśmy z podziałką centymetrową mierzymy obwód na wysokości 130 cm nad poziomem gruntu. Jeśli poziom ten jest nierówny, stajemy tam, gdzie podłoże osiąga najwyższe położenie (na górce). Trzeba uważać, aby taśma nie była skręcona ani zaczepiona o wystające gałęzie.

Po upewnieniu się, że jest na odpowiedniej wysokości, odczytujemy wynik pomiaru z dokładnością do 1 cm. Dla porównania można pomierzyć obwód kilkakrotnie. Jeśli wyniki są różne (a będzie tak najczęściej w przypadku drzew o skomplikowanej budowie) za poprawną przyjmujemy najniższą wartość, jaką otrzymaliśmy.

Często zdarza się, że mamy do czynienia z bardzo nietypową budową pnia. Poniżej znajduje się parę wskazówek, jak dokonać pomiaru w takich przypadkach:

 1. Drzewa o zgrubieniach i rozgałęzieniach na wysokości pomiaru
  Jeśli na wysokości 1,3 m występują różnego rodzaju narośla, zgrubienia lub rozgałęzienia, obwód mierzymy poniżej zmiany, czyli tam, gdzie drzewo osiąga najmniejsze wymiary. Trzeba jednak zanotować wysokość, na której był wykonany pomiar (fot. 1).
 2. Drzewa rosnące na zboczu
  Pomiaru dokonujemy zawsze po wyższej stronie stoku, a w terenie nierównym w najwyższej części gruntu (fot. 2).
 3. Drzewa silnie pochylone
  W takim przypadku obwód mierzymy po spodniej stronie pnia (fot. 3).
 4. Drzewa o nieregularnym kształcie pnia w miejscu pomiaru obwodu
  Gdy drzewo posiada duże napływy korzeniowe i wgłębienia na wysokości pomiaru, przykładając taśmę należy ją trzymać lekko naprężoną, a nie prowadzić zgodnie z kształtem pnia po wypukłościach i wgłębieniach (fot. 4).
 5. Drzewa o wielu pniach
  Jeżeli drzewo posiada wiele pni albo rozgałęzienia poniżej miejsca pomiaru, należy pomierzyć najgrubszy pień. Nie można zsumować wymiarów wszystkich pni.

fot. 1 fot. 2 fot. 3 fot. 4


Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij