dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Fotograf o lutowym zdjęciu mięsiąca, zwycięzcy Konkursu Foto „Leśne Impresje”
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Fotograf o lutowym zdjęciu mięsiąca, zwycięzcy Konkursu Foto „Leśne Impresje”

| 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2013 | 2014 |
| styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec | sierpień | wrzesień | październik | listopad | grudzień |

Jury długo, wnikliwie i bardzo uważnie przeglądało wszystkie prace. Pierwszą konkluzją jest stwierdzenie, że poziom Konkursu Rośnie (aż napisałem to z Dużej Litery).

Prace są coraz dojrzalsze, bardziej przemyślane i coraz bardziej starannie wykonane. Po zweryfikowaniu wszystkich prac pod kątem Regulaminu Konkursu, do finałowej oceny Jury zarekomendowało pięć prac, wymienionych poniżej:

1. Samice Jelonka Rogacza na pniu drzewa
2. Czekam na kumpla..
3. Próba panningu
4. Las
5. Zima ;)

Ja dorzucę jeszcze
6.  (bo taki mój Los i Obowiązek, aby nie przegapić niczego, co niesie w sobie choćby zalążki Piękna) fotografię Orchidei, zatytułowaną „Niebo”. Za barwy, których nasi Przodkowie dawniej nie widywali.

Decyzją Jury Laureatem edycji Konkursu w lutym 2008 r. zostaje natalka12, Autorka fotografii, zatytułowanej „Samice Jelonka Rogacza na pniu drzewa”.

Talent i troska o przyrodę
Wszystkie zdjęcia dowodzą Waszego Talentu i Troski o Przyrodę. Moim pragnieniem jest, abyście Wszyscy zostali dostrzeżeni i docenieni przez Dorosłych, bo tkwi w waszych sercach wielka miłość do Matki Natury. Ja tak myślę o Was i nisko Wam się kłaniam, za tak dobre efekty, w tak młodym jeszcze wieku. Ten Konkurs jest bardzo ważnym konkursem. Jest niejako testem, mającym dowieść, jak potężny potencjał tkwi w młodym pokoleniu Polaków. Polskie Lasy bardzo potrzebują Sojuszników. Sami widzicie, że nie wszystkie decyzje, podejmowane przez dorosłych, można nazwać „nacechowanymi troską o przyrodę”.

Idea i temat przewodni konkursu
Ideą tego Konkursu, zorganizowanego przez Lasy Państwowe, jest umożliwienie wypowiedzenia się na temat przyrody młodym Miłośnikom Fotografii, Zakochanym w Naturze, w sposób właściwie nieograniczony. Fotografować, zatem możecie wszystko, dochowując jednakowoż staranności w wyborze samych prac wysyłanych ostatecznie do oceny. Nie zapominajcie, że głównym TEMATEM konkursu jest przyroda związana ze środowiskiem leśnym. Wszystkie prace były dobre. Wszystkie starałem się rzeczowo i obiektywnie opisać.

Jelonek jak papierek lakumusowy
Wybór „Samic Jelonka...”, jako Faworyta edycji lutowej wynika z faktu, iż istotą nazywania kogoś Mistrzem, jest nie tyle samo osiągnięcie bardzo wysokiego pułapu umiejętności artystycznych, ile jego utrzymanie. Od Mistrza oczekuje się jednak, że raz na jakiś czas pokaże on jednak pracę Wybitną. Regulamin naszego Konkursu przewiduje nagrody za zdjęcia, wyróżniające się walorami bądź artystycznymi, bądź ukazujące niezwykłe zjawiska z życia samej przyrody. To zdjęcie spełnia oba kryteria. Jego wartość przyrodniczą opisałem w samym komentarzu pod zdjęciem. Przypomnę tylko. Zwycięski fotogram prezentuje dwie samice Jelonka rogacza (Lucanus cervus), gatunku chronionego, zagrożonego i bardzo rzadkiego. Jelonek rogacz występuje tylko tam, gdzie rosną jeszcze wiekowe, kilkusetletnie dęby. Oprócz tego, że jest piękny, jest jednocześnie takim „papierkiem lakmusowym” jakości środowiska. Jego obecność mówi nam o tym, że w miejscu, gdzie został zauważony, muszą występować też stare, pomnikowe dęby. Nie widzimy ich na zdjęciu, ale – znając biologię i wymogi występowania jakiegoś gatunku – dowodem na ich istnienie jest obecność samych jelonków.

O zwycieskim zdjęciu
Z artystycznego punktu widzenia sama praca jest ładnym przykładem dostrzegania przez Autorkę układów plam i deseni, jakie tworzą się przez połączenie upstrzonego plamami porostów na pniu tła, z ciemnymi akcentami ciał owadów. Czy moje dociekania w komentarzu pod samym zdjęciem są prawdziwe, czy też nie, tego sam nie wiem. Znane jest w końcu również u owadów zjawisko upodobniania się do tła, tak zwane zjawisko mimetyzmu. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy mam rację, czy też nie. Zdjęcie jest ciekawe, ładne, niepospolite, a nawet – jako i sam gatunek – unikatowe. Spełnia zatem wszystkie warunki artystyczne, mając dodatkowo wartość naukowo-przyrodniczą.
Z punktu widzenia niezwykle pilnej i ważnej potrzeby informowania Polaków, jak piękna i ciągle niedoceniona jest nasza przyroda, wynika równie pilna i ważna potrzeba pokazywania Im tego, skoro sami nie mają czasu nad tym się zastanowić. Moim zdaniem ta praca, w tej edycji, sprostała wszystkim tym wymogom, wnosząc jeszcze wartości dodatkowe.

Wrażliwość decyduje
Dobrzy jesteście, pomimo swojego młodego wieku. Pamiętajcie też, że nie wiek tu decyduje, ale Wrażliwość. Nie zapominajcie przy tym, aby przysyłać zdjęcia najwyższej jakości i naprawdę starannie przebrane. Piękne miejsca, wrażenia i zjawiska należy odwzorowywać najlepiej, jak tylko poradzi sobie z tym aparat, inaczej umniejsza się ich wartości. Wszyscy jesteście Asy. A lasy...? W Polsce są – po prostu – piękne, bogate, niezwykłe i urokliwe. A kto nie wierzy, niechaj przejrzy jeszcze raz wszystkie zdjęcia ...

W imieniu całego Jury Laureatce, Natalce12, składam serdeczne gratulacje, życząc Wszystkim uczestnikom Konkursu dalszej Weny i ...

Darzbór
Piotr Pukos

 


Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij