dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Dalsze losy rysia ze Spychowa
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
EmiKP
2019-01-02 18:09:33
Kto2019? :D

Emi1234Sz
2018-10-24 15:06:46
LoL😏😏😏

hej
2018-05-12 14:52:49
gdzie są parki ?

tom
2017-11-04 09:55:21
ale troszke ciemne

tom
2017-11-04 09:53:45
po co to ptaki tam się nie zmieszczą

Dalsze losy rysia ze Spychowa

Pamiętacie Rysia, który „urodził się, aby być wolnym”. Od 5 stycznia jest już w pełni samodzielny – drzwi woliery, gdzie przebywa jego matka, zostały zamknięte. Teraz dziki kot może w pełni zadomowić się… w puszczy.

Młody ryś jest urodzony w niewoli, od wiosny do jesieni przebywał z matką. Pod koniec listopada kot został wypuszczony do lasu, ale jeszcze przez osiem tygodni stale mógł wracać do mamy. Teraz drzwiczki woliery są zamknięte. Podrastający ryś ma kontakt wzrokowo-słuchowy z matką, ale samodzielnie musi stawić czoła rozległej puszczy.

Aby zastanowić się nad dalszymi losami zwierząt, Leśnicy ze Spychowa oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie i WWF Polska, spotkali się. Planują oni, że do czerwca 2011 r. zostanie wypuszczonych od dwóch do czterech młodych rysi. Prawdopodobne jest też rozszerzenie reintrodukcji rysia na tereny Lasów Napiwodzko-Ramuckich.

Po spotkaniu w ośrodku zebrani udali się do leśnej kryjówki rysiej rodziny. Młodego oczywiście nie udało się zobaczyć. – Nawet jeśli przebywa on w wolierze, jak tylko zbliża się człowiek, natychmiast zmyka do lasu. Widać w naturalnym środowisku czuje się dużo bezpieczniej – mówi opiekun rysia odpowiedzialny za dokarmianie.

Już kilka dni po wypuszczeniu ryś oddalał się na dwa kilometry od woliery. Przez ostatnie dni jego ślady na śniegu można było odnaleźć w promieniu kilometra od kryjówki. Zimą rysie zmieniają swoją szatę z rudo-brązowej na popielatą, co powoduje, że bardzo trudno dostrzec je na śniegu.

Młody ryś będzie dokarmiany aż do wiosny. Dostaje on co drugi dzień porcję surowego mięsa z sarny, która stanowi największy rysi przysmak. Jak pokazują doświadczenia z innymi osobnikami, w pewnym momencie kot przestanie przychodzić do wykładanego pokarmu. Będzie to oznaczać, że poluje już samodzielnie.

Urszula Nadolna
Nadleśnictwo Spychowo


Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij