dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Foto  >  Kadrowanie
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
KittyBella
2019-10-22 15:58:46
i nas oglądacie lol

KittyBella
2019-10-22 15:58:30
o ile macie roblox xd

KittyBella
2019-10-22 15:58:09
to znaczy nie ja miałam te zadanie tylko moja malutka kuzynka mnie poprosiła a ja nie mogę tego znal...

KittyBella
2019-10-22 15:56:40
a i chyba będziemy grali w Meppcity

KittyBella
2019-10-22 15:56:16
i będziecie na nagraniu

Kadrowanie

Dobrze wykadrowane zdjęcie to połowa sukcesu naszej pracy nad fotografią. Nie wystarczy sfotografować wyjątkowo rzadkie zwierzę, roślinę czy wyjątkowy krajobraz, aby mieć zdjęcie, które oprócz swej wartości dokumentalnej przedstawia wartości, powiedzmy, artystyczne. Powinniśmy tak komponować nasze obrazy, aby motyw, który chcemy ukazać na zdjęciu, znajdował się w możliwie najmocniejszym jego punkcie – a właściwie: punktach.

Czym więc są te mocne punkty? Jak je znaleźć, gdzie ich szukać?

Mocne punkty zdjęcia to miejsca, w których umieszczenie przez nas obiekty lub części głównego motywu sprawią, że zdjęcie będzie łatwe w odbiorze dla oglądającego. Zachowanie odpowiedniego układu głównych elementów w obrazie, który tworzymy powoduje, że oglądający naszą pracę ma poczucie harmonii i ładu w zdjęciu.

Sposób na wyznaczenie mocnych punktów jest bardzo prosty, przynajmniej w teorii, lecz trochę trudniejszy w zastosowaniu w fotografii przyrodniczej, która jest często dynamiczna i wymaga od fotografa refleksu i sprawności w obsłudze sprzętu.

Mocne punkty najłatwiej wyznaczyć, dzieląc kadr czterema liniami – dwoma poziomymi i dwoma pionowymi. Sprawią one, że obraz zostanie przedzielony na dziewięć równych części. Punkty przecięcia się tych linii to właśnie mocne miejsca, które przykuwają wzrok. Umieszczenie głównego motywu w jednym z czterech punktów tworzy harmonię w zdjęciu. Dodatkowo linie, które dzielą nam zdjęcie na równe części, odgrywają także ważną rolę w kompozycji zdjęcia. Są one niejako drogą, po której wędruje wzrok podczas czytania obrazu. Linie te, zarówno poziome jak i pionowe, często pokrywają się z głównymi elementami obrazu, który stworzyliśmy. 

Podobną rolę jak linie tworzące trójpodział spełniają linie tworzące przekątne fotografii. Obiekt umieszczony na jednej z tych linii przykuwa wzrok oglądającego i prowadzi do łatwiejszego odbioru wykonanego przez nas zdjęcia.

kadrowanie

O ile w fotografii statycznej, jak fotografia krajobrazu, możemy spokojnie zaplanować mocne punkty, o tyle trójpodział podczas ujęć dynamicznych jest raczej kwestią wyczucia, instynktu. Ułamki sekund, w czasie których powstają zdjęcia, nie pozwalają świadomie kontrolować wyżej wymienionej zasady. Pozostaje nam wtedy jedynie przekadrowanie ujęcia podczas pracy w ciemni czy na monitorze komputera.

Zasada mocnych punktów jest zasadą, którą powinniśmy stosować tworząc nasze wymarzone obrazy. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas postrzega świat trochę inaczej i każdy z nas powinien w swej twórczości szukać swojej drogi, swojego złotego podziału.

Antoni Kasprzak


 
Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij