home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     
Fontanna Neptuna

autor elkaart   data 2014-06-01

CO ZOBACZYMY NA WYCIECZCE NAD MORZEM?

 Zorganizowanie wycieczki do Słowińskiego  Parku    Narodowego      i  Trójmiasta

 

Cele:

- budzenie zainteresowania otaczającym światem, jego różnorodnością, bogactwem, pięknem

-        poznanie przyrody przez samodzielne jej odkrywanie

-        pobudzenie wrażliwości na zjawiska przyrodnicze, otwarcie nowego świata wrażeń, umożliwienie bezpośredniego kontaktu z przyrodą

-        poznanie zabytków i historii Słowińskiego Parku Narodowego, Gdańska, Gdyni, Fromborka, Malborka i Sztutowa

-        lekcja astronomii w Planetarium we Fromborku

-        poznanie rzadkich oraz chronionych roślin

w Słowińskim Parku Narodowym

-         zwiedzenie Akwarium Gdyńskiego

-        zwiedzenie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

 

W wycieczce weźmie udział 47 uczniów z klas IV –VI szkoły podstawowej i z gimnazjum. Wycieczka będzie trwała pięć dni:

od 09. 06. do  13. 06. 2014 roku.

       Pierwszego dnia wycieczki około godziny 1300 dotrzemy do Szymbarka, aby zwiedzić skansen (m. in. dom do góry nogami, najdłuższą deskę świata).

  Około godziny 1800 dojedziemy do Gdańska. Większość uczniów po raz pierwszy zobaczy morze i pospaceruje po brzegu. Każdy na pamiątkę nazbiera muszli i wyszlifowanych przez wodę kamieni.

 Drugiego dnia wycieczki weźmiemy udział w „Dniu Otwartych Koszar” Żandarmerii Wojskowej w Gdyni. W programie czeka nas: zwiedzanie Fregaty ORP „Pułaski”,  pokaz Wojskowej Straży Pożarnej

 i Ambulatorium KPW (pokaz sprzętu ratowniczo- gaśniczego, gaszenie pożaru, symulacja wypadku, pierwsza pomoc), prezentacja psa służbowego oraz pokaz posłuszeństwa, pościg dynamiczny oraz zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy, obezwładnienie i skucie, pokaz sprzętu obezwładniającego, kamizelek kuloodpornych, pokaz sprzętu kryminalistycznego oraz pokaz ambulansu kryminalistycznego.

 Następnie po zwiedzeniu zabytków Gdańska i zrobieniu wspólnego zdjęcia  pod Fontanną Neptuna pojedziemy do Łeby. Tam będziemy mieli okazję poznać Słowiński Park Narodowy. Wyruszymy na  wycieczkę do ruchomych wydm. Idąc Mierzeją Łebską o szerokości około 1 km obejrzymy porośnięty szuwarami brzeg jeziora Łebsko, które powstało przez odcięcie mierzeją zatoki  morskiej. Jezioro ciągle się wypłyca, zarasta i przekształca w bagno. Zobaczymy pałkę wąskolistną, trzcinę pospolitą, sitowie, kwitną kosaćce żółte i skrzyp bagienny. Dalej od brzegu zobaczymy las bagienny z olchą i karłowatymi świerkami z domieszką brzozy. Szata roślinna zmienia się tam wraz z oddalaniem się od jeziora. Las bagienny zmienia się w suchy bór sosnowy z bardzo ubogim runem, w którym przeważają chrobotki i mchy. Z roślin zielnych zwrócimy uwagę na kwitnące siódmaczki leśne i szczawik zajęczy. Dalej las stopniowo zamieni się w wydmy. Drzewa zostaną zastąpione przez trawy: wydmuchrzycę piaskową, szczotlichę siwą i piaskownicę zwyczajną. Z pewnością uda nam się również zobaczyć kocanki piaskowe i objętego ochroną mikołajka nadmorskiego. Na koniec  dotrzemy do niczym nie porośniętych wydm ruchomych, które przypominają pustynię. Po wejściu na wydmę będziemy podziwiać piękną panoramę: z jednej strony   morze, z drugiej jezioro, a w środku morze piasku.

  Kolejnego dnia wycieczki podczas rejsu statkiem na Hel będziemy mogli obserwować różne gatunki mew i kormorany oraz  dobrze nam znane kaczki krzyżówki.  W miarę oddalania się od portu w Gdyni  zaobserwujemy wynurzającą się Mierzeję Helską. Na Helu odwiedzimy Fokarium.

Po powrocie do Gdyni zwiedzimy okręt wojenny ORP Błyskawica.

Następnie udamy się do Oceanarium Gdyńskiego. Tam będziemy podziwiać faunę morza, ryby raf koralowych, zachwycające niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów. Zobaczymy tam  m.in. rekiny rafowe czarnopłetwe, koniki morskie, skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, skrzydlicę ognistą oraz kilkadziesiąt gatunków koralowców.

Poznamy również faunę Bałtyku: dorsza, węgorzycę, kura diabła, babkę byczą, płastugi. Obejrzymy również przedstawicieli gatunków dwuśrodowiskowych: łososia, troć, sieję, węgorza, jesiotra. Z pewnością na wszystkich zrobi wrażenie olbrzymi 230 kilogramowy żółw zielony objęty całkowitą ochroną.

Czwarty dzień wycieczki rozpocznie się zwiedzaniem Fromborka.  Zwiedzimy muzeum, w którym  zobaczymy istrumenty astronomiczne Mikołaja Kopernika: lunety, stare monety, naczynia, piece i inne przedmioty codziennego użytku za czasów Kopernika. Następnie zwiedzimy Archikatedrę i wysłuchamy koncertu organowego. Potem udamy się na seans do planetarium, podczas którego zaobserwujemy niebo w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych.

 Po powrocie z Fromborka udamy się nad morze, aby   opalać się,  spacerować przy brzegu, zbierać kamyki, muszle i szukać bursztynów.

W piątek zwiedzimy Zamek Krzyżacki w Malborku. Obejrzymy okazałe sale jadalne, kuchnie, kaplice w zamku średnim i wysokim, wystawę bursztynów, a z wieży będziemy podziwiać piękną panoramę ujścia Nogatu.

Po powrocie do domu podzielimy się wrażeniami ze swoimi bliskimi. Cieszymy się, że w naszej szkole jest organizowanych tak dużo wycieczek. Jeździmy na nie bardzo chętnie.

                                    Klub Młodych Ekologów


Komentarze (11)

~Ola 01.06.2014 16:33:30
Ja i moje koleżanki już nie możemy się doczekać wycieczki. Prezentacja z pięknym podkładem muzycznym bardzo mnie do niej zachęciła. Pozdrawiam

~??? 01.06.2014 19:24:15
Już niemoge docekać się wspaniałej wycieczki nad morze :)

~Kinga 02.06.2014 11:16:32
Cieszę się, bo zobaczę wiele zabytków, poznam gatunki roślin i zwierząt wspólnie z moimi koleżankami i kolegami.

~:) 02.06.2014 16:39:46
Dzięki wycieczkom organizowanym przez p.Elę uczniowie naszej szkoły mają możliwość do zwiedzania wielu ciekawych zakątków Polski.

~Zuzia K 02.06.2014 20:22:58
Wraz z całą naszą klasą tylko liczymy dni do wycieczki!!!

~olala 04.06.2014 20:17:17
jestem w szoku, wreszcie mogę coś napisać, bo mniej zdjęć,chociaz systematycznie śledzę Wasze wpisy i jestem pelna podziwu dla ogromnej pracy i pasji Waszej Opiekunki, wycieczka wspaniała, czy są jeszcze wolne miejsca? życzę wspaniałego zasłużonego wypoczynku, pozdrawiam

~Anula 05.06.2014 18:49:29
Dziękuję za piękny wpis, niestety wolnych miejsc już na tę wycieczkę nie mamy, ale za to zapraszamy na wakacje na Podlasie. Pozdrawiam!

~Zdzisław 15.06.2014 13:20:51
Co to ma wspólnego z blogiem? Piszecie nie na temat. Nie powinniście zająć 1. miejsca. Inne blogi są lepsze od was!

~Ja 15.06.2014 16:48:52
Zdzisław ma racje !!!!

~re Zdzisław 16.06.2014 20:12:32
a ja myślę,ze jeśli dzieciaki po całorocznej pracy wybierają się na upragnioną wycieczkę, to mogą się tym pochwalić na swoim blogu , który prowadzą systematycznie i z zaangażowaniem, a swymi obserwacjami przyrodniczymi napewno się jeszcze pochwalą, krytykuje przeciwnika ten, kto sam ma niewiele do zaoferowania

~Gośka 17.06.2014 13:07:10
Panie Zdzisławie, jak każdy wie wycieczki czy te bliskie, czy dalekie mają charakter edukacyjny, społeczny, ja czytając ten blog mogę się dowiedzieć i zaczerpnąć inspirację co gdzie mogę pozwiedzać, gdzie się wybrać, ta wycieczka to wspaniała okazja do poznania przyrody, zabytków Polski przez dzieciaki, mogły one nie raz pewnie po przejechaniu kilkuset kilometrów zobaczyć stan czystości polskich lasów, porównać z tym co dzieci mają tutaj a co jest 500 km dalej.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

Wróć do blogów

LOGIN

 

Archiwum

2013 (1)
2014 (42)
styczeń (4)
luty (10)
marzec (5)
kwiecień (12)
maj (8)
czerwiec (3)
Oceń blog

Ilość głosów: 7847
Średnia ocena: 8.25

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij