dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Surfuj inteligentnie! - Dzień Bezpiecznego Internetu
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
KittyBella
2019-10-22 15:58:46
i nas oglądacie lol

KittyBella
2019-10-22 15:58:30
o ile macie roblox xd

KittyBella
2019-10-22 15:58:09
to znaczy nie ja miałam te zadanie tylko moja malutka kuzynka mnie poprosiła a ja nie mogę tego znal...

KittyBella
2019-10-22 15:56:40
a i chyba będziemy grali w Meppcity

KittyBella
2019-10-22 15:56:16
i będziecie na nagraniu

Surfuj inteligentnie! - Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu - w Polsce już po raz szósty. Ma on przypomnieć o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. eRysiowi również zależy na tym żebyście rozsądnie korzystali z internetu. W gąsczu stron, gier, komunikatorów łatwo się można zagubić i co gorsza można sobie zaszkodzić. 

Według najnowszych badań, polscy internauci korzystają z internetu w postaci komunikatorów, szukają danych oraz materiałów rozrywkowych. Przez około 50% czasu spędzanego online młodzież przebywaj na portalach społecznościowych lub korzysta z komunikatorów internetowych i programów pocztowych. Wielu z nich nie jest świadomych, albo nie przejmuje się faktem, że mało rygorystyczne ustawienia bezpieczeństwa sprawiają, że każdy może przeczytać ich informacje.

"Dla jednych niezbędny wynalazek, dla innych - niestety źródło sieciowych oszustw. Dzięki internetowi wiele spraw możemy rozwiązać szybciej i łatwiej pod warunkiem, że korzystamy z niego rozsądnie" - zauważa Małgorzata Cieloch, rzecznik Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, .

Zakładając profil na portalu społecznościowym wielu internautów podaje numer telefonu, adres, umieszcza zdjęcia. W takiej sytuacji zawsze należy zwrócić uwagę na rodzaj ochrony danych stosowany przez portal czy wirtualnego sprzedawcę.

Hasło Dnia Bezpiecznego Internetu 2010 – „Pomyśl, zanim wyślesz” – jest wskazówką, jak postępować podczas korzystania z portali społecznościowych. Nawet osoby, które nie spędzają całego swojego wolnego czasu w Internecie (jak większość dorosłych oraz osoby starsze), spotykają się teraz z coraz większą liczbą zagrożeń i coraz bardziej wyrafinowanymi atakami.

Aby bezpiecznie korzystać z Internetu należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

1. Zanim ściągniesz pliki, przeczytaj regulamin

Zachęceni informacją o darmowej usłudze użytkownik loguje się na stronie, akceptuje regulamin i szuka ulubionego filmu do pobrania. Po kilku dniach dostaje wezwanie do zapłaty. Co zrobić w sytuacji, gdy zamówiliśmy bezpłatną usługę, a sprzedawca po kilku dniach żąda jednak zapłaty?

"Każdy przypadek jest inny i warto w takich sytuacjach skorzystać z bezpłatnej porady prawnej jednego z ponad 370 rzeczników konsumentów. Ponadto pamiętajmy, że z umowy zawartej przez internet możemy zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wystarczy powiadomić o tym na piśmie właściciela portalu w ciągu 10 dni od jej zawarcia" - mówi Cieloch.

Podkreśla, że bez względu na to, z jakich usług korzystamy, zawsze musimy zapoznać się z regulaminem, w którym zawarte są informacje o zasadach korzystania z wybranej usługi, jej cena i sposób składania reklamacji, a także warunki odstąpienia od umowy.

2. Zanim wyślesz sms, sprawdź ile kosztuje

Niektórzy, mając objawy chorobowe, zamiast iść do lekarza, korzystają ze strony internetowej, zachęcającej do zdiagnozowania przez SMS. Usługa jest płatna - o czym przekonują się po wysłaniu SMS-a. Urząd przypomina, że przed skorzystaniem z telefonicznych, płatnych porad lub wzięciem udziału w jakimkolwiek konkursie, zawsze należy sprawdzić cenę minuty połączenia lub wysłania SMA-a. Pomocny w tym przypadku będzie regulamin, w którym organizator powinien zamieścić informacje o sobie oraz dane, które pozwolą ocenić, czy skorzystanie z usługi lub gra o obiecaną nagrodę rzeczywiście się opłaca.

3. Pomyślcie, zanim opublikujecie coś w Internecie!

Przy pomocy wyszukiwarki każdy może zebrać dane osobowe ze źródeł internetowych, takich jak profile na Naszej-Klasie i Facebooku czy listy życzeń w sklepie internetowym. Informacje te mogą następnie wykorzystać do stworzenia pełnego profilu osobowego. Trzeba również pamiętać, że często nie można całkowicie usunąć zdjęć czy komentarzy opublikowanych na portalach społecznościowych.

Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce


Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij