dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  II MP w Umiejętnościach Leśnych zakończone
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
EmiKP
2019-01-02 18:09:33
Kto2019? :D

Emi1234Sz
2018-10-24 15:06:46
LoL😏😏😏

hej
2018-05-12 14:52:49
gdzie są parki ?

tom
2017-11-04 09:55:21
ale troszke ciemne

tom
2017-11-04 09:53:45
po co to ptaki tam się nie zmieszczą

II MP w Umiejętnościach Leśnych zakończone

Najlepsi w umiejętnościach
leśnych na podium II MP

Do Technikum Leśnego w Starościnie w dniach 23–24 kwietnia zjechali najlepsi adepci sztuki leśnej, reprezentujący 14 szkół z całego kraju. W II Mistrzostwach Polski w Umiejętnościach Leśnych wzięło udział 53 zawodników i 3 zawodniczki.

Mistrzostwa rozpoczęły się w piątek 23 kwietnia, z samego rana. Po uroczystym apelu i występie orkiestry, wszystkich młodych uczestników, ich trenerów i nauczycieli, grono organizatorów, sędziów i sponsorów, a także Brać Leśną i kibiców – powitał dyrektor TL w Starościnie Przemysław Jarosik.

Następnie 14 drużyn, reprezentujących szkoły leśne w: Biłgoraju, Tucholi, Brynku, Goraju, Miliczu, Rogozińcu, Warcinie, Białowieży, Starym Sączu, Tułowicach, Zagnańsku, Rucianem-Nidzie, Lesku i Starościnie, przystąpiło do sprawdzenia wiedzy i umiejętności w 5 konkurencjach leśnych:

 • zmiana łańcucha tnącego,
 • przerzynka kombinacyjna,
 • przerzynka precyzyjna,
 • ścinka drzew z użyciem trenażera,
 • okrzesywanie.

Wszystkie konkurencje zostały przeprowadzone w specjalnie przygotowanych warunkach. Nad prawidłowym przebiegiem i oceną konkurencji czuwałsztab sędziów pod przewodnictwem: sędziego głównego Tomasza Kalempkiewicza, zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Bogdaniec oraz Wojciecha Pokrzywki, inżyniera nadzoru z Ośna Lubuskiego.

W zmianie łańcucha tnącego najlepszy z uczestników osiągnął czas 16,03 sekundy. Był nim Paweł Wesołowski z TL w Tucholi. Dwa kolejne miejsca zajęli: Łukasz Bartkowicz, z czasem ok. 18 sek., oraz Piotr Całusiński, który wykonał zadanie w ok. 19 sekund. Rywalizacja była zacięta, bo było o co walczyć. II Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych, dzięki staraniom dyrektora P. Jarosika oraz sponsorom i darczyńcom, obfitowały w nagrody i upominki.

Poziom zmagań, zwłaszcza pomiędzy broniącymi tytułu zawodnikami z Technikum Leśnego w Tucholi a gospodarzami, był wyrównany i wzbudzał wiele emocji. Pozostałe drużyny, mimo rosnącej różnicy punktowej oddalającej ich od podium, dzielnie walczyły aż do wieczora.

Kolejnym sprawdzianem, już w drugi dzień zawodów, był 4-kilometrowy bieg leśnika na terenie Nadleśnictwa Rzepin, podczas którego zawodnicy mieli do wykonania 16 zadań. Po zakończeniu wszystkich konkurencji sędziowie ogłosili wyniki i nastąpiło uroczyste odznaczenie zwycięzców. Drużynowo zwyciężyło Technikum Leśne w Tucholi. W punktacji indywidualnej wygrał P. Wesołowski.

W zamyśle organizatorów mistrzostwa miały mieć charakter leśno-regionalny. Eksponowały zarówno zawód i umiejętności leśnika, jak i piękno ziemi lubuskiej, na której rośnie najwięcej lasów w Polsce. W komitecie organizacyjnym mistrzostw, obok Technikum Leśnego w Starościnie,  znaleźli się włodarze czterech gmin powiatu słubickiego. Patronat nad zawodami objęli:

 • podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny konserwator przyrody Janusz Zaleski,
 • dyrektor generalny LP Marian Pigan,
 • dyrektor regionalny LP w Szczecinie Witold Koss,
 • nadleśniczy Nadleśnictwa Rzepin Witold Bocheński,
 • marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński,
 • starosta Słubic Andrzej Bycka,
 • burmistrz Rzepina Andrzej Skałuba.

Wśród gości II Mistrzostw byli również: Agata Goździk, z-ca dyr. Departamentu Edukacji Ekologicznej MŚ, przedstawiciele Stowarzyszenia Europea Polska oraz eksperci z firm sponsorujących tegoroczne mistrzostwa: Makita – Dolmar, HusqvarnaŸ, StihlŸ. Obecni byli także z-ca dyr. RDLP w Szczecinie Krzysztof Wróbel oraz leśnicy z aż 20 jednostek Lasów Państwowych.

Punktacja indywidualna – II MP w Umiejętnościach Leśnych  [>>]
Wyniki drużyn – II MP w Umiejętnościach Leśnych  [>>]


Monika Ciesielska
Technikum Leśne w Starościnie
Zdjęcia: Bartłomiej Lenard
Nadleśnictwo Rzepin

 
Okrzesywanie
fot. Bartłomiej Lenard
Zmiana łańcucha tnącego
fot. Bartłomiej Lenard
Przerzynka kombinacyjna
fot. Bartłomiej Lenard
Rozpoznawanie wad
drewna podczas biegu leśnika
fot. Bartłomiej Lenard
Pierwsza pomoc – również
jeden ze sprawdzianów
fot. Bartłomiej Lenard

Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij