dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Co robić z napotkanymi w lesie młodymi zwierzętami?
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
EmiKP
2019-01-02 18:09:33
Kto2019? :D

Emi1234Sz
2018-10-24 15:06:46
LoL😏😏😏

hej
2018-05-12 14:52:49
gdzie są parki ?

tom
2017-11-04 09:55:21
ale troszke ciemne

tom
2017-11-04 09:53:45
po co to ptaki tam się nie zmieszczą

Co robić z napotkanymi w lesie młodymi zwierzętami?

Młody ptak znaleziony podczas spaceru i przyniesiony do Nadleśnictwa Choczewo przez turystów
Młody ptak znaleziony podczas
spaceru i przyniesiony do Nadleśnictwa
Choczewo przez turystów

Latem, gdy spacerujemy po lasach i polach, możemy się natknąć na młode ptaki czy ssaki. Wielu z nas wydaje się, że skoro taki mały, nielatający jeszcze ptak jest poza gniazdem, to najprawdopodobniej z niego wypadł i trzeba mu koniecznie pomóc. Możemy się też obawiać, że sarenka została zostawiona sama sobie. Nic bardziej mylnego – młode wielu gatunków wychowują się poza gniazdem.

Po dwóch – trzech tygodniach wiele młodych ptaków opuszcza gniazdo. Gdy są na tyle sprawne, że same mogą wędrować, a jeszcze nie potrafią latać, to zaczynają zwiedzać okolicę. Rodzice w tym momencie zbierają pokarm i co jakiś czas przylatują do swojego wychowanka, karmiąc go.

W ten sposób wychowują się między innymi lerki, skowronki, paszkoty, kwiczoły i kawki. Młode ptaki w tym czasie przepierzają się i zaczynają latać, wiele z nich potrafi jedynie podlatywać na niewielkie odległości. Często zdarza się, że młody ptak odrobinę przeszarżuje i poleci na zbyt dużą odległość za jednym razem. Lądowanie jest wtedy kwestią przypadku. Należy dać odpocząć takiemu młodemu lotnikowi – gdy zregeneruje siły i odpocznie, to odleci.

Saren i jeleni też lepiej nie ruszać

Podobnie jest z młodymi ssakami. Najjaskrawszym przykładem są młode sarny i jelenie, które wielokrotnie, znalezione w lesie same, uważane są za opuszczone przez rodziców i zabierane z lasu.

Młode jeleniowate zaraz po urodzeniu potrafią chodzić i biegać. Przez jakiś czas żywią się mlekiem, stopniowo wzbogacając swoją dietę o rośliny. Na tym etapie rozwoju są zostawiane w lesie przez matki, które w tym czasie intensywnie żerują. Co kilka godzin odwiedzają swoje potomstwo, karmiąc je. Młode sarny i jelenie są doskonale przystosowane do samodzielnego czekania w lesie na swoje mamy. Nie wydzielają zapachu, ich sierść jest cętkowana, różnokolorowa, dzięki czemu świetnie wtapiają się w otoczenie. Przez większość czasu leżą nieruchomo, nie zwracając na siebie uwagi.

Jeżeli ktoś nie wejdzie na takiego oseska lub nie spłoszy go pies, to praktycznie nie jesteśmy w stanie go zauważyć. Każdy kontakt z takim młodym jeleniem lub sarną powoduje, że matka go opuszcza. Zabranie go z lasu jest dla niego właściwie wyrokiem śmierci.

A co ze zranionymi zwierzętami?

Zwierzęta, tak jak wszystkie istoty, w naturalny sposób chorują, mają wypadki lub są zabijane albo ranione przez drapieżniki. Zdarza się, że ptak lub ssak, którego znajdziemy w lesie, jest niedoszłą ofiarą niedoświadczonego lub spłoszonego drapieżnika albo wypadku. Takie zwierzęta także należy zostawić w lesie. Ich zdolność regeneracji i dochodzenia do formy jest znacznie większa w naturalnym środowisku.

Spacerując po lesie, należy pamiętać o tym, że:

  • nie można zabierać z lasu młodych ptaków i ssaków,
  • nie wolno ich dotykać, fotografować i płoszyć,
  • przepisy zabraniają chwytania i przetrzymywania zwierząt dziko żyjących,
  • nie wolno puszczać luzem psów, szczególnie należy ich pilnować w okresie lęgów i rozrodu zwierząt.
Tekst i zdjęcie: Rafał Skowronek
Nadleśnictwo Choczewo


Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij