dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Choinka z lasu czy ze sklepu?
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Choinka z lasu czy ze sklepu?

Boże Narodzenie już blisko. Nasze domy niebawem wypełnią się zapachem świąt i ciepłą rodzinną atmosferą. To czas spotkań z bliskimi. Na stołach pojawią się tradycyjne potrawy, będzie obdarowywanie prezentami, składanie życzeń, wspólne śpiewanie kolęd. No i koniecznie choinka.

Choinka to jedno z pierwszych skojarzeń każdego z nas, gdy myślimy o Świętach Bożego Narodzenia. Jest ona nie tylko główną dekoracją naszych domów i mieszkań, ale często staje się centrum domowego ogniska. Pod nią wymieniamy życzenia i upominki, w jej świetle odpoczywamy i ucztujemy. Ubrane w kolorowe i świecące ozdoby drzewko przykuwa uwagę gości i wprowadza radosny nastrój.

Jakie drzewko kupić: żywe czy sztuczne?

Sztuczna choinka jest wygodna, bo może służyć przez kilka lat i nie wymaga sprzątania. Jednak jest to kolejny martwy przedmiot w domu. Brakuje jej wszystkich walorów prawdziwego drzewka z lasu. Świeży świerk czy jodła upiększają zielenią i wypełniają nasze mieszkania zapachem lasu, aromatem żywicy. To wszystko tworzy świąteczną magię i wspaniały, niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.

Sztuczne drzewka nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. W procesie produkcji zużywana jest duża ilość energii, do powietrza wydzielają się pyły, gazy i inne toksyczne substancje. Kiedy po kilkuletnim użytkowaniu spalimy choinkę, do atmosfery dostaną się trujące opary. Jeśli zaś plastikową choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat.
Choinki, fot. Piotr Król
fot. Piotr Król

Natomiast żywe drzewka choinkowe rosną na plantacjach, najczęściej pod liniami energetycznymi, gdzie wysokie drzewa rosnąć nie mogą. Przez cały okres swego rozwoju żywy świerk, jodła lub sosna pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i jednocześnie dostarczają nam tlen. Po wycięciu choinek w glebie pozostaje system korzeniowy, który wzbogaca ją w próchnicę. Tworzy to bazę pokarmową dla wielu organizmów.

Drzewko wyrzucone po świętach rozkłada się o wiele krócej niż sztuczna choinka, a jego biomasa wraca do przyrody. Można je również rozdrobnić i dodać do kompostu lub spalić. Igliwie warto rozsypać wokół rododendronów, wrzośców, borówek amerykańskich i innych kwasolubnych roślin.

Leśnicy są zdecydowanie zwolennikami naturalnych choinek. Na święta każdy leśnik przyozdabia dom prawdziwą choinką, która daje piękny zapach i tworzy w nim niezwykłą atmosferę.

Co zrobić, aby to drzewko przetrwało dłużej niż kilka świątecznych dni?

Aby drzewko jak najdłużej przetrwało, nie należy go kupować zbyt wcześnie. Im później je kupimy tym dłużej będzie zdobić nasze mieszkanie. Poza tym trzeba je pielęgnować. Należy mu zapewnić właściwą temperaturę i odpowiednią ilość wody. Temperatura jest bardzo ważna – zbyt wysoka spowoduje szybkie opadanie igieł. Dlatego starajmy się nie stawiać choinek np. w ciepłych pomieszczeniach, przy gorących grzejnikach i kominkach.

Równie ważna jest odpowiednia wilgotność. Jeśli kupimy cięte drzewko, najlepiej umieścić je w stojaku z wodą. Dolna część pnia choinki powinna być cały czas w niej zanurzona. Jeśli natomiast zdecydujemy się na drzewko w doniczce, z tzw. zakrytym systemem korzeniowym, należy dbać o właściwą wilgotność podłoża.

Drzewka kupione w doniczkach pochodzą zazwyczaj z plantacji choinkowych. Kupując takie drzewko z myślą o dalszej jego uprawie, musimy zwrócić uwagę, czy na pewno ma ono korzenie. Po świętach choinkę można wystawić na zewnątrz, pielęgnować do wiosny (choć nie jest to łatwe), a potem wysadzić np. w ogródku. Niektórzy pielęgnują drzewka w doniczkach przez cały rok na tarasie lub balkonie i zachowują je do następnych świąt.

Gdzie można legalnie kupić drzewko?

Legalną sprzedaż choinek prowadzą m.in. jednostki Lasów Państwowych. Co roku choinki są przygotowane w nadleśnictwach w każdym regionie kraju. Sprzedaż odbywa się najczęściej na placach przy biurach nadleśnictw. Znajdziemy tu drzewka o różnej wysokości:od 1,5 m do 5 m. Choinkę można nabyć również w leśnictwach. Wtedy należy zgłosić się bezpośrednio do leśniczego. Po zakupieniu choinki zarówno w nadleśnictwie jak i leśnictwie otrzymamy asygnatę, czyli dowód sprzedaży. Kontakty do naszych jednostek znajdują się na stronach internetowych www.lasy.gov.pl.

Tekst: Joanna Sienkiewicz
Fot. Piotr Król


 
Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij