dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  „Śpiący” żubr wstrzymał ruch na szosie
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
KittyBella
2019-10-22 15:58:46
i nas oglądacie lol

KittyBella
2019-10-22 15:58:30
o ile macie roblox xd

KittyBella
2019-10-22 15:58:09
to znaczy nie ja miałam te zadanie tylko moja malutka kuzynka mnie poprosiła a ja nie mogę tego znal...

KittyBella
2019-10-22 15:56:40
a i chyba będziemy grali w Meppcity

KittyBella
2019-10-22 15:56:16
i będziecie na nagraniu

„Śpiący” żubr wstrzymał ruch na szosie

zubr_na_drodze
Wyjątkowy uczestnik ruchu drogowego.
fot. Stanisław Wiese

Żubr, który w asyście straży leśnej i policji przechodził przez drogę krajową nr 10 w miejscowości Piecnik, na pół godziny wstrzymał ruch samochodów jadących w stronę Szczecina i Bydgoszczy.

Zanim leśnicy, policja i przyrodnicy bezpiecznie przeprowadzili zwierzę przez krajową „10”, żubr przez kilkadziesiąt minut leżał nieruchomo na poboczu szosy, wzbudzając ogromne zainteresowanie kierowców.

Kilkuletnia krowa żubra pochodzi ze stada żyjącego na wolności, którym na zlecenie wojewody zachodniopomorskiego opiekują się pracownicy Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Zwierzę odłączyło się od opiekunów podczas wymiany obroży telemetrycznych i zawędrowało 3 km dalej, aż na szosę. Zwykle środek usypiający, który podaje się przy wymianie obroży, działa w ciągu kilkunastu minut. Jednak jeden z żubrów, zaraz po otrzymaniu leku, ruszył przez las w stronę szosy – ku zaskoczeniu przyrodników.

Krowie dzielnie towarzyszył cielak. Zwierzęta sprawniej od ludzi poruszały się w śniegu i po przejściu 3 kilometrów pierwsze dotarły do drogi krajowej nr 10. Cielak przeszedł na druga stronę drogi, krowa już nie zdążyła, bo… „zasnęła” na poboczu szosy. Była przytomna, ale na skutek podania środka usypiającego niesprawny był jej układ ruchowy.

Przyrodnicy poprosili o pomoc leśników z Nadleśnictwa Mirosławiec. Cztery osoby zakładały żubrowi obrożę telemetryczną.

– Mimo tego, że żubr był pod wpływem środka usypiającego, to istniało jednak prawdopodobieństwo, że w czasie zakładania obroży może wykonywać gwałtowne ruchy głową, przez co na niebezpieczeństwo byłyby narażone osoby uczestniczące w akcji – mówiStanisław Wiese, leśniczy leśnictwa Betyń.

Po zaaplikowaniu antidotum żubr podniósł się i nie zwracając uwagi na sporą grupę kierowców obserwujących jego poczynania, przeszedł na drugą stronę szosy do oczekującego cielaka. Przejście ubezpieczała straż leśna z Nadleśnictwa Mirosławiec oraz policjanci, którzy na prośbę leśników wstrzymali ruch na szosie.

Stado zachodniopomorskie liczy 47 żubrów. Powstało z ośmiu osobników (cztery krowy i cztery byki) wolnościowego stada białowieskiego, wypuszczonego w 1980 r. w Nadleśnictwie Wałcz. W 2005 roku w leśnictwie Betyń zbudowano zagrodę adaptacyjną dla ośmiu nowych żubrów z Białowieży, Pszczyny i Wolińskiego Parku Narodowego. Po pewnym czasie zwierzęta te dołączyły do stada.

Żubry najczęściej obserwowane są w Nadleśnictwie Mirosławiec w leśnictwach Betyń, Nieradź, Hanki i Toporzyk oraz w nadleśnictwach: Kalisz Pomorski, Tuczno, Wałcz i Świerczyna, ale pojedyncze osobniki, przeważnie byki, wędrują na znaczne odległości.

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy RDLP w Pile

 
Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij