dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Wyczarowali z drewna
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
EmiKP
2019-01-02 18:09:33
Kto2019? :D

Emi1234Sz
2018-10-24 15:06:46
LoL😏😏😏

hej
2018-05-12 14:52:49
gdzie są parki ?

tom
2017-11-04 09:55:21
ale troszke ciemne

tom
2017-11-04 09:53:45
po co to ptaki tam się nie zmieszczą

Wyczarowali z drewna

Inspiracją dla tematów
prac jest codzienne życie

Uczniowie szkół drzewnych wyczarowali z drewna niezwykłe przedmioty w ramach ogólnopolskiego konkursu pod patronatem MEN. Są wśród nich drewniane słuchawki, rower, siłownia, kapelusz, telefon, trąbka, akordeon – łącznie 36 prac.

Drewno jest surowcem doskonałym – udowadniają uczestnicy ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół o profilu drzewnym, którzy z tego pięknego tworzywa „czarują” zaskakujące przedmioty. W tym roku wygrały słuchawki, które pokonały 35 innych unikatowych prac.

Niezwykła precyzja wykonania i świetny pomysł na zastosowanie drewna w przedmiocie użytkowym, który dotychczas nie był popularnie produkowany z tego surowca – to główne atuty drewnianych słuchawek wykonanych przez Pawła Gozdyrę z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Garbatce-Letnisku. Uczeń wygrał w tegorocznej edycji konkursu „Wyczarowane z Drewna”.

Do siedziby organizatora konkursu – Wydawnictwa Inwestor – wpłynęło aż 36 świetnych prac. Choć kryteria oceny były bardzo surowe – liczył się w pierwszej kolejności dobry pomysł, następnie stopień trudności wykonanej pracy, jakość wykonania i wykończenia oraz dobór surowców, technologii i wykorzystane materiały – to i tak decyzja nie była łatwa. Jury zachwyciło wiele prac.

– Zauważyliśmy, że często inspiracją dla tematów podejmowanych prac jest codzienne życie, moda – mówi mgr inż. technologii drewna Ireneusz Maciąg, członek Komisji Konkursowej. – Wśród nadesłanych prac są aż trzy bolidy formuły 1, inspirowane zapewne świetnymi wynikami Roberta Kubicy. Kto wie, może i on kiedyś zasiądzie w prawdziwym bolidzie wykonanym z drewna. Nadesłano do nas również dwa akordeony, a to już jak mniemam zasługa zwycięzcy konkursu „Mam talent”.

Uczniowie szkół drzewnych też wykazali się niezwykłymi talentami. Dlatego w konkursie przyznano aż 5 wyróżnień. Bliski pierwszej nagrody, lecz ostatecznie tylko wyróżniony został drewniany rower Mateusza Bachanka. Każdy z członków jury chciał go wypróbować i samemu sprawdzić czy na pewno pedały są w stanie drewnianym łańcuchem napędzać drewniane piasty drewnianych kół.

Drugie wyróżnienie otrzymał autor jednego z akordeonów – Piotr Głąbiak z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Ostrzeszowie, natomiast trzecie jego szkolny kolega – Mateusz Ciemny, który wykonał z wysoką precyzją i doskonałym efektem końcowym – fornirowy kapelusz kowbojski. Również Arkadiusz Szydlak z Zespołu Szkół Usługowych nr 2 w Ostrowie Wlkp. otrzymał wyróżnienie za trąbkę, która bardzo estetycznie wygląda, wymagała ogromnego wkładu pracy i do tego posiada ruchome przyciski.

Kapituła Konkursowa nie mogła również przejść obojętnie wobec pięknie wykonanego aparatu telefonicznego jednak… niestety w pracy Roberta Podymy w centralnym miejscu znalazła się śruba. Szkoda, że uczniowi nie udało się jej zastąpić drewnianym łącznikiem. Wyróżnienie przyznaliśmy więc drewnianemu grillowi Grzegorza Kozika z Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim.

Wszystkie prace konkursowe będzie można oglądać na specjalnej wystawie podczas Targów Drema (pawilon 5, stoisko 31). 16 kwietnia o godz. 14.00 nastąpi natomiast uroczyste wręczenie nagród.

Małgorzata Wnorowska
Wydawnictwo Inwestor


Autor drewnianych słuchawek otrzyma elektronarzędzia marki Festool o wartości 2000 zł. Dodatkowo warsztat szkolny laureata – Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Garbatce-Letnisku zostanie wyposażony we frezarkę dolnowrzecionową TI 115 NOVA o wartości 36 600 zł, ufundowaną przez firmę SCM, a koledzy z klasy Pawła Gozdyry wraz z nauczycielem przyjadą na targi Drema i Furnica na koszt współorganizatora konkursu – MTP.

Wyróżnione przez jury prace konkursowe zostaną również nagrodzone upominkami o wartości 500 zł każdy, ufundowanymi przez firmę ToolTechnic System (Polska) Sp. z o.o., przedstawiciela firmy Festool. Nagrodą pocieszenia dla wszystkich szkół uczestniczących w konkursie będzie bezpłatna roczna prenumerata czasopism: „Gazeta Przemysłu Drzewnego”, „Meblarstwo Komponenty i Technologie” oraz „Drewno Technika”.

 
Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij