dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Król Jagiełło w Białowieży
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
KittyBella
2019-10-22 15:58:46
i nas oglądacie lol

KittyBella
2019-10-22 15:58:30
o ile macie roblox xd

KittyBella
2019-10-22 15:58:09
to znaczy nie ja miałam te zadanie tylko moja malutka kuzynka mnie poprosiła a ja nie mogę tego znal...

KittyBella
2019-10-22 15:56:40
a i chyba będziemy grali w Meppcity

KittyBella
2019-10-22 15:56:16
i będziecie na nagraniu

Król Jagiełło w Białowieży

Kopia Kroniki Jana Długosza<br> Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Kopia Kroniki Jana Długosza
Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa

W tym roku obchodzimy 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu starły się dwie największe armie średniowiecznej Europy:  polsko-litewska (środkowo-europejska) i  zakonu krzyżackiego (zachodnio-europejska). Niespełna pół roku wcześniej, w grudniu 1409 roku, na osiem dni do Puszczy Białowieskiej ze świtą przyjechał król Władysław Jagiełło.
 
Celem pobytu było przygotowanie zapasów na planowaną wojnę z Krzyżakami. Piękny opis wydarzeń poprzedzających łowy oraz same łowy znajdujemy w kronikach Jana Długosza. Badacze dziejów tamtego okresu podają, że wraz z królem na łowy zjechali między innymi Sędziwój z Ostroga, Zbigniew z Brzezia, Mikołaj z Michałowa czy Piotr Szafraniec. Łowy, w trakcie których polowano na żubry, łosie i inną zwierzynę, a także łapano tarpany, trwały od 6 do 14 grudnia.

Mięso z upolowanej zwierzyny zasolono, uwędzono i załadowano do wielkich bek. Wiosną 1410 roku spławiono je Narewką, Narwią i Wisłą do Płocka, który był bazą zaopatrzeniową dla wojsk królewskich i sprzymierzonych.

Także w ramach obchodów kolejnej rocznicy bitwy grunwaldzkiej z Puszczy Białowieskiej na pole bitewne trafia mięsiwo z dziczyzny. Nadleśnictwa puszczańskie dostarczają sześć pieczonych na rożnie dzików. Jest to symbol znaczący, ponieważ w ubiegłym roku właśnie w Puszczy w uroczysku Jagiellońskie zorganizowano rocznicowe polowanie Władysława Jagiełły – imprezę rekreacyjno-edukacyjną.

Andrzej Antczak,
Nadleśnictwo Białowieża


Bitwa pod Grunwaldem 1410 roku to wydarzenie bez precedensu w historii państwa polskiego. Bitwa ta trwale wzmocniła pozycję państwa polskiego w średniowiecznej Europie i osłabiła sytuację polityczną zakonu krzyżackiego. Grunwald 2010 roku to 600. rocznica wielkiego zwycięstwa. Kulminację obchodów stanowić będą uroczystości państwowe 15 lipca na Polach Grunwaldzkich, w których udział wezmą m.in. przedstawiciele władz Polski i Litwy. Uświetni je również inscenizacja wielkiej bitwy, która ma szansę zgromadzić rekordową liczbę uczestników.

Znów, jak przed sześciuset laty, staną naprzeciw siebie potężne armie – rycerze Władysława Jagiełły i Witolda oraz Krzyżacy dowodzeni przez Mistrza Ulryka von Jungingena. W bogatym programie obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem znajdą się jednak nie tylko rekonstrukcje historyczne, ale także koncerty, festiwale i festyny, konferencje naukowe i konkursy dla dzieci, pokazy filmowe, wystawy i nowości wydawnicze.

Więcej na oficjalnej stronie obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem [>>]Ubiegłoroczne obchody 600-lecia <br>polowania Jagiełły w Puszczy Białowieskiej
Ubiegłoroczne obchody 600-lecia
polowania Jagiełły w Puszczy Białowieskiej
    

Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij