dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Na jagody!
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
KittyBella
2019-10-22 15:58:46
i nas oglądacie lol

KittyBella
2019-10-22 15:58:30
o ile macie roblox xd

KittyBella
2019-10-22 15:58:09
to znaczy nie ja miałam te zadanie tylko moja malutka kuzynka mnie poprosiła a ja nie mogę tego znal...

KittyBella
2019-10-22 15:56:40
a i chyba będziemy grali w Meppcity

KittyBella
2019-10-22 15:56:16
i będziecie na nagraniu

Na jagody!

Jagody i poziomki – przysmaki lata
Jagody i poziomki – przysmaki lata

Gdziekolwiek byście nie spędzali wakacji – nad morzem, jeziorem czy w górach, warto się wybrać na jagodobranie. Owoce borówki czernicy są źródłem cennych składników odżywczych, które mają  niezwykłe właściwości, na przykład polepszają widzenie w ciemności.

W borze

Borówka czernica występuje w borach sosnowych i świerkowych. Najczęściej na obrzeżach lasu tworzy tzw. borówczyska. Ponieważ w Polsce największą powierzchnię lasów stanowią właśnie bory, borówka jest bardzo pospolita i można ja spotkać, spędzając urlop zarówno nad morzem, jak i w górach.

Borówka to krzewinka osiągająca 15-40 cm. Drobne zielone listki, które jesienią czerwienieją, zimą opadają. Pyszne granatowe owoce borówki, znane jako jagody, pojawiają się od lipca do końca września. Są jednym z najważniejszych i najpopularniejszych darów lasu.

Lek prawie na wszystko

Każdy, kto zbierał jagody, doskonale wie, że jagodobranie kończy się szorowaniem fioletowych od soku rąk. Ten silnie barwiący sok czyni z jagody roślinę nie tylko smaczną, ale i niezwykle zdrową, o walorach dietetycznych.

Owoce borówki zawierają: cukry, witaminy, antocyjany (którym przypisuje się zasługę w poprawianiu wzroku, m.in. widzenia w ciemności oraz działanie odkażające), karotenoidy (naturalne przeciwutleniacze), pektyny, garbniki (nadające jagodom właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe), kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy), glikozyd,wakcyninę i glikokiny (podobnie jak insulina, obniżają poziom cukru we krwi), związki mineralne. 

Takie bogactwo składników sprawiło, że borówki są ważnymi roślinami leczniczymi, używanymi chyba w przypadku wszystkich możliwych dolegliwości, jakie nas mogą dopaść podczas wakacji. Zwłaszcza na te żołądkowe. Jagody są także jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów i bardzo dobrze wpływają na pamięć.

Z perspektywy owada

Podczas wyprawy na jagodobranie warto rozejrzeć się wokoło. Spojrzeć na las z perspektywy ich najmniejszych mieszkańców – owadów. Oprócz żuków leśnych, pająków i motyli spotkamy mrówki. Nie należy się ich bać, wystarczy poszukać miejsca ,gdzie ich nie ma. Nie rozdeptujmy owadów – wystarczy spokojnie je strzepać z ubrania.

Mrówki to bardzo ważni mieszkańcy lasu. Są drapieżnikami, które, by wykarmić larwy, zabijają drobne owady, w tym szkodniki leśne, i dlatego objęte są ochroną.

Jeśli będziemy odpowiednio cicho, może uda nam się zobaczyć tych większych mieszkańców lasu.

Pyszności

Jagody są nieocenionym składnikiem przepysznych sezonowych łakoci. Pierogi z jagodami, jagodzianki, a nawet same owoce z cukrem i ze śmietaną na zawsze będą nam się kojarzyć z wakacyjnym czasem.

Jednak pod żadnym pozorem nie należy jeść jagód prosto z krzaczka. Można się bowiem zarazić groźną chorobą – bąblowicą. Nie znaczy to, że w ogóle nie powinniśmy zbierać jagód. Po prostu trzeba bardzo dokładnie myć owady przed ich zjedzeniem.

W Polsce spotkamy jeszcze dwa inne gatunki borówek – bagienna (występuje w borach bagiennych) i brusznica (zimozielona borówka o czerwonych owocach).


Kilka zasad przykładnego jagodziarza:

  1. Jagody zbieraj zawsze ręcznie, nigdy za pomocą urządzeń wyczesujących owoce z krzewinek. Zabrania tego polskie prawo.
  2. Nie wyrywaj krzewinek i nie rozgarniaj ściółki.
  3. Owoce jedz dopiero po dokładnym umyciu, zdarza się bowiem, że na jagodach znajdują się jaja tasiemca bąblowca, wywołującego groźną chorobę – bąblowicę.
  4. Jagód nie zbieraj w rezerwatach ani w miejscach objętych stałym i okresowym zakazem wstępu.
  5. Nie wybieraj się na jagody ze swoim pupilem. Utrzymanie go na smyczy przez cały czas będzie bardzo trudne, puszczenie zaś wolno zagrażać może zwierzętom mieszkającym w lesie.
  6. Nie rozpalaj ognia w lesie. Nie śmieć.

Kwiaty borówki czarnej
Kwiaty borówki czarnej
Owoc borówki czarnej
Owoc borówki czarnej
Borówczysko
Borówczysko
  

Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij