dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Leśna lekcja historii
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
EmiKP
2019-01-02 18:09:33
Kto2019? :D

Emi1234Sz
2018-10-24 15:06:46
LoL😏😏😏

hej
2018-05-12 14:52:49
gdzie są parki ?

tom
2017-11-04 09:55:21
ale troszke ciemne

tom
2017-11-04 09:53:45
po co to ptaki tam się nie zmieszczą

Leśna lekcja historii

Grupa Rekonstrukcyjna ,,Jodła”, fot. Paweł Kosin
Grupa Rekonstrukcyjna ,,Jodła”,

Ponadstuosobowa grupa uczniów i opiekunów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ruszyła śladami oddziału „Wybranieckich”. Młodzież przez leśne ostępy prowadzili leśnicy z Nadleśnictwa Daleszyce.

Podczas rajdu pieszego, uczniowie poznali miejsca pamięci narodowej związane z wydarzeniami z okresu Powstania Styczniowego i II Wojny Światowej. Poznali także burzliwe losy ziemi daleszyckiej, która była areną doniosłych wydarzeń historycznych, w walce o niepodległość.

Ta niezwykła lekcja historii była częścią obchodów jubileuszu 285-lecia powstania najstarszego kieleckiego liceum. Trasa rajdu prowadziła między innymi przez miejsce obozowiska oddziału AK „Wybranieccy”. Jego dowódcą był jeden z najwybitniejszych absolwentów liceum –Marian Sołtysiak ps. Barabasz.

Nadleśnictwo Daleszyce przygotowało trasę rajdu, a także udostępniło obiekt turystyczny w Niestachowie, gdzie na prowadzoną przez miejscowych leśników młodzież, czekały kolejne atrakcje. Rajd był bowiem wstępem do spotkania przy ognisku z żyjącymi członkami Oddziału ,,Barabasza’’ oraz ich rodzinami. Nie zabrakło wspomnień z okresu walk niepodległościowych w latach 1943- 44, przedstawionych przez uczestników tamtych wydarzeń – Zygmunta Pietrzaka ps. Bekas i Amelii Sołtysiak – bratowej legendarnego ,,Barabasza’’. Okolicznościowy wykład o działalności oddziałów partyzanckich podczas II Wojny Światowej wygłosił dr Jerzy Gapys z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej ,,Jodła’’ zaprezentowali uzbrojenie i umundurowanie oddziału ,,Barabsza’’. Opowiadali oni również o życiu konspiratorów. Młodzież szkolna, z kolei przygotowała oprawę muzyczną, złożoną z pieśni patriotycznych i partyzanckich.

Kilkugodzinny marsz leśnymi duktami był również doskonałą lekcją przyrody. Leśnicy, będący przewodnikami kolejnych grup, zaprezentowali najcenniejsze fragmenty lasów cisowskich oraz historię i gospodarkę leśną w kontekście wydarzeń ostatnich dwustu lat.

Tekst i zdjęcia: Paweł Kosin,
 Nadleśnictwo Daleszyce

 
Młodzież szlakiem żołnierzy, prowadzili leśnicy Nadleśnictwa Daleszyce
Młodzież szlakiem żołnierzy,
prowadzili leśnicy Nadleśnictwa
Daleszyce
Kombatanci wspominali okres walk niepodległościowych
Kombatanci wspominali okres
walk niepodległościowych
   

Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij