dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Uwaga, kleszcz!
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Zdjęcie miesiąca – młodzież
Komentarze galerii
EmiKP
2019-01-02 18:09:33
Kto2019? :D

Emi1234Sz
2018-10-24 15:06:46
LoL😏😏😏

hej
2018-05-12 14:52:49
gdzie są parki ?

tom
2017-11-04 09:55:21
ale troszke ciemne

tom
2017-11-04 09:53:45
po co to ptaki tam się nie zmieszczą

Uwaga, kleszcz!

W lasach pojawiły się już kleszcze. Jak uniknąć ugryzienia przez kleszcza? Co robić, gdy już się nam to przydarzy? Kilka praktycznych rad od leśników.

Wychodząc na spacer do lasu, warto się przed kleszczami zabezpieczyć. Pomoże nam w tym odpowiednie ubranie: wpuszczone w buty spodnie, bluza lub koszula z długim rękawem i kołnierzem. Popularne są też preparaty chemiczne dostępne w sklepach w sprayu bądź sztyfcie. Te drugie są najczęściej bardziej trwałe niż środki rozpylane. Jeśli na spacer wybieramy się z psem, warto także jego zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

Po powrocie z wycieczki koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić na całym ciele, czy kleszcz się nie wgryzł. Te małe pasożyty preferują miejsca, gdzie skóra jest miękka i dobrze ukrwiona, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Gdy odnajdziemy w swoim ciele kleszcza, należy go wówczas wykręcić. W żadnym wypadku nie wolno smarować niczym wystającego odwłoka kleszcza! Jeśli boimy się samodzielnie usunąć kleszcza, pomoże nam w tym najbliższa placówka służby zdrowia.

W kolejnych dniach trzeba obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli pojawi się tzw. rumień, czyli przebarwienie z sinawą obwódką, trzeba udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie środki przeciw boreliozie w tak wczesnej fazie jej rozwoju.

Borelioza jest chorobą, na którą nie opracowano jeszcze żadnej szczepionki. Można się natomiast zaszczepić przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Przy planowaniu takiego szczepienia warto wiedzieć, że jest ono podawane w trzech seriach, w dość dużych odstępach czasu. Proces szczepienia jest wykonywany pod nadzorem lekarskim.

Maria Nowicka, RDLP w Białymstoku
Fot. dr_relling (flickr.com)


Dodaj do:   Dodaj do facebook.comFacebook
© 2006-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij